Ako sterilizovať rúška

17.03.2020

V tejto dobe, keď čelíme veľkej hrozbe - korona vírusu a ochranných prostriedkov je minimum, prichádzame s návodom ako prežiť aj s tým jednorazovým bavlneným rúškom alebo rúškom šitým doma. 

Rúška majú spoločnú jednu vec. Sú zvyčajne vyrábané z bavlny. Bavlna je jedna z mála textílií, ktorá je odolná voči dezinfekčným látkam (peroxid vodíka, vysoko percentný alkohol, lieh) a proti vysokým teplotám - pranie, vyváranie, žehlenie

Jednorazové bavlnené rúško

Ak máte jednorazové bavlnené rúško a potrebujete ho vydezinfikovať na ďalšie použitie, pokropte ho vysoko percentným alkoholom, liehom, peroxidom vodíka (viac ako 80%) a rúško jemne preperte v rukách, aby sa zbavilo nepríjemného zápachu (hlavne po alkohole)

Pranie jednorazového rúška v pračke sa neodporúča, pokiaľ je rúško je veľmi jemné. Časté pranie zníži jeho životnosť. Ak, sa už pre pranie v práčke rozhodnete, rúško perte v ochrannom obale na spodnú bielizeň na čo najvyššej teplote. Perte ho oddelene od ostatných textílií.

Jemnejšou metódou na sterilizovanie rúška, je jeho vyvarenie. Nechajte vodu zovrieť a rúško ponorte na 5 minúť. Následne ho nechajte voľne vysušiť.

Najjednoduchšou a najrýchlejšou metódou ako rúško vydezinfikovať, je žehlenie. Žehľenie na najvyššej teplote bavlnené rúško nepoškodí, a zabije všetky baktérie. Pozor pri žehlení na kovové drôtiky, ktoré rúško môže obsahovať. 

POZOR: nie všetky jednorazové rúška sú vyrábané z bavlny. Pred akoukoľvek manipuláciou s rúškom si to overte. Priložte napr. jemne špičku zohriatej žejhličky na miesto, kde prípadne poškodenie nebude vidieť. Ak sa žehlička začne lepiť, rúško nieje z bavlny!!!  Žehlením takéhoto rúška, by ste mohli  "pripáliť" povrch žehliecej plochy žehličky. a rovnako aj poškodiť vašu jediné rúško!!

Šité rúško

Ak vlastníte ušité bavlnené rúško,, môžete zvoliť na jeho desinfenkciu alebo sterilizáciu rovnaký postup ako pri jednorazovom rúšku. Ak je rúško kvalitne ušité, nemalo by mu pranie v pračke ublížiť. Pranie v práčke na najvyššej teplote však nezaručí jeho úplnú sterilizáciu, preto je nutné ho prežehliť na najvyššej teplote.